?> ?> ?>

dyhovane deskyDýha je kvalitní materiál, nejedná se ovšem o náhražku dřeva, jako tomu je u lamina, dýha dřevo opravdu je. Vyrábí se loupáním z kmenů na tenké pruhy. Jedná se o tenkou vrstvu vyrobenou z masivu v tloušťce až 5mm. Dýha se nejčastěji používá pro výrobu nábytku.  Dýhová deska je vzhledově velmi podobná desce z masivu, avšak při bližším porovnání jsou letokruhy či rýhování pravidelnější než tomu je u masivu. Pro dýhování se používá stejné dřevo jako pro nábytek z masivu a tak je možné dýhu sehnat v barevném provedení od nejsvětlejší až po tmavé dřevo.

Pakliže preferujete přírodní dřevěný nábytek, ale nechcete, či nemůžete vynaložit vysoké částky za masivní nábytek, je nábytek opatřen dýhou kvalitní alternativní variantou.

stul a zidle z dyhyDýha je poměrně levný materiál a při ošetření kvalitním lakem mnohdy i pevnější než masiv. Velkou výhodu desek z dýhy je, že se nekroutí vlivem prostředí. Stejně jako masiv však dýha nesnese vodu, při polití je důležité okamžité vysušení. Také z tohoto důvodu je nábytek z dýhy lepší do ložnic, dětských či obývacích pokojů.  Dřevo a tím i nábytek z dýhy je ovlivňován světlem, proto se při prvních 8 týdnech po vystavení nábytku doporučuje nezastiňovat jej většími předměty či ozdobami pro vyrovnání tónu. Veškerý nábytek je v konečné fázi lakován a tak při jeho čištění není vhodné používat kartáče a různá ředidla a tekuté písky. Vždy je vhodné nábytek pravidelně leštit prostředky určenými přímo na dřevo.

Při sestavování nábytku jsou hrany dýhovaných desek olepovány stejně, jako je tomu u desek z lamina a to nalepením tenké dýhové pásky a její následné zafixování teplem. Z tohoto důvodu je nutné dbát na zabránění vniknutí vody. Při menším mechanickém poškození dýhová deska nepraskne, ale pouze vytvoří tzv. dolík. Dá se přebrousit a znovu nalakovat-to ale vždy v závislosti na šíři dřevěné vrstvy.

One Response to “Dýhovaný nábytek a jeho výhody”

  1. Richard Says:

    Dneska se dá řešit ještě to DLC. Ale za mě je a bude jednička dýha. Když kouknu, co vše se dneska z ní dá dělat, opravovat a jak vypadá, tak je to super materiál, jak na nábýtek, linku a nebo i dokonce na modely.

Leave a Reply