V dnešním článku se zaměříme na dřevěné terasy, které jsou čím dál oblíbenější. Péče o ně pak samozřejmě záleží na zvoleném druhu dřeva. Existují totiž i téměř bezúdržbové varianty. Příkladem může být terasa ze sibiřského modřínu, který se opravdu nemusí ani olejovat. Ovšem cena za takovou terasu je pro mnohé z nás nad finanční možnosti. Pokud tedy budeme brát v úvahu jiná kvalitní, ovšem levnější dřeva, pak s údržbou počítat jednoduše musíme.

Aby naše terasa vypadala jako nová po dlouhou dobu, musíme zabránit jejímu stárnutí vlivem povětrnostních vlivů. Terasová prkna se totiž vlivem deště, mrazů i přesušení v letním období mohou začít kroutit, praskat nebo ztrácet žádané přirozené zbarvení. Mechanické poškození a nerovný povrch pak nahrává usazování nečistot, což je nejen nevzhledné, ale také neekologické. Usazeniny mohou podporovat bujení plísní, hub a dokonce i mechů. Právě to je důvod, proč je dobré dvakrát ročně použít přírodní terasové oleje.

Vybíráme terasový olej

Olej na terasu použijeme v době, kdy je terasa zcela suchá a zároveň nehrozí přímé sluneční záření. Vždy se snažíme olej rozetřít rovnoměrně, v tenké vrstvě tak, aby se všechen olej dokázal „vsáknout“. Postup je shodný jak pro bezbarvé oleje, tak pro jakékoliv tónování terasy. Prkna tedy musí být nejen suchá, ale v prvé řadě hlavně čistá.

Velmi oblíbenými jsou oleje Osmo z čistě přírodních surovin. Třebaže výrobce deklaruje krásu dřevěné terasy a jiných venkovních dřevěných prvků po mnoho let, vždy se doporučuje použít olej vždy na jaře a na podzim, tedy dvakrát za rok. Jak již bylo řečeno, zabráníte tak rozvoji houbových i plísňových organizmů.

Leave a Reply