rychle rostouci dreviny topolV dnešním článku se zaměříme na rychle rostoucí dřeviny (RRD). Do této kategorie řadíme vrby, ale především japonské topoly, se kterými mají výborné výsledky i malopěstitelé. Deklarované přírůstky jsou něco kolem 2 metrů za rok. Pokud se ale o plantáž správně staráte, výjimkou nejsou ani přírůstky kolem třech metrů.

Dřevo nebo štěpka?

Když už se rozhodnete pro plantáž RRD, měli byste si v prvé řadě rozmyslet, zda chcete porost využít na štěpku nebo na palivové dřevo. Na štěpku můžete plantáž vytěžit klidně za 2-3 roky. Pokud chcete palivové krbové dřevo, pak počítejte, že kmínky musí být silnější a to potrvá asi 5-6 let.

Co se výnosnosti týče, tak odhady jsou buď 50-70tun štěpky z 1 hektaru po třech letech nebo 300-500m3 z 1ha po pěti letech ve dřevě.

Když budete zakládat políčko, je vždy dobré býti připraven. Tedy nesázet na louce (i když i to je možné). Tráva a plevel odebírá zasazeným řízkům vodu a živiny. Vždy je lepší políčko předem připravit. Tedy na podzim zrýt a na jaře uvláčet a sázet klidně i do černé folie či netkané textilie, která také zabrání prorůstání plevelu.

Pak už RRD nebrání nic v růstu a po olistění se mezi řádky ani trávě a plevelu nedaří. V následujících letech je tedy políčko bezúdržbové. Velmi potěšující také je, že po vytěžení pařezy znovu obrostou, což znamená, že odpadá sázení. Vytěžit a nechat znovu narůst můžete až pětkrát. Pak už se doporučuje zbavit se pařezů a nasázet nové řízky ve stávající cestičce, tedy políčko posunout.

drevene parketyPokud se rozhodnete dát si jako podlahovou krytinu parkety, určitě zvažte všechny možnosti, než parkety pořídíte. Uvědomte si, že opravdu kvalitní a masivní parkety Vám vydrží po několik generací. V dnešní době se stále více lidí opět vrací k výběru přírodních materiálů. A proč taky ne? Vždyť přirozená krása je stejně nejhezčí a navíc se Vám neokouká tak, jako moderní materiály. Navíc dřevo je opravdu poctivý kvalitní materiál. Parkety Vám Váš domov zútulní a vytvoří neobyčejnou atmosféru. Dřevo domů také přinese kousek přírody.

Parkety se dělají ze dřeva dubového, bukového, jasanového, nebo z exotických dřevin. Materiál vybírejte podle toho, jaký účel má podlaha splnit. Každá dřevina má své specifické vlastnosti. Nejčastěji se používá dřevo dubové, protože je tvrdé, odolné a tudíž opravdu kvalitní.

Exotické dřeviny zase splní očekávání i těm nejnáročnějším klientům. Jelikož tyto dřeviny pocházejí z nejrůznějších tropických oblastí tak mají krásnou barevnou kresbu a různé barvy. Proto si určitě vyberete odstín, který se bude hodit právě do Vašeho domu, či bytu. Kromě krásného vzhledu jsou parkety z exotických dřevin také velmi tvrdé, pevné a vyznačují se dlouhou životností.  Nejoblíbenější dřevina je merbau. Má nízký stupeň sesychání a je odolná proti nepříznivým vlivům, houbám a také hmyzu. Další exotické dřeviny, které si můžeme uvést jako příklad, jsou teak, bambus, zebrano, ovanul, iroko nebo wenge.

Největší předností dřevěných podlah je určitě jejich dlouhá, v podstatě neomezená životnost. Životnost je ale samozřejmě ovlivněna tím, jak se budete později o podlahu starat. Parkety ale můžete několikrát brousit a znova lakovat a jejich vzhled bude zase jako nový.

Vzhledem k tomu, že je povrch hladký, snadno se podlaha udržuje. Čemu byste se ale měli vyhnout je namáčení podlahy.  Dřevo lehce přijme vlhkost a mohlo by snadno dojít ke změnám tvaru dřeva.

Pokud jste se rozhodli koupit si dřevěnou lavičku na Vaší zahradu, měli byste se při výběru zaměřit na spoustu věcí. Důležitým kritériem je určitě materiál a jako další by Vás měla zajímat i celková konstrukce lavičky. Také je dobré, když si o firmě, od které jste se rozhodli si lavičku koupit, nejprve zjistíte nějaké informace. Cena nám většinou také hodně napoví, ale nezapomeňte na to, že vždy neplatí pravidlo čím dražší, tím kvalitnější. Nemusí tomu vždy tak být.

Jednou z firem, kterou si můžeme uvést jako příklad je LUXIT4you, která byla založena v roce 2010. Tato firma není na trhu zas tak dlouho, ale nejlepší zárukou kvality jsou spokojení zákazníci.

Nabídka je velice pestrá

drevene lavickyMůžete si vybrat z mnoha druhů materiálů a vzhledů. Určitě zde najdete lavičku, která plně uspokojí Vaše požadavky, ať už se týkají náročnosti na materiál, barvu, nebo pohodlí. Společnost je připravena i na Vaše individuální potřeby a bude se určitě snažit Vám vyhovět. Lavičky jsou většinou dodávané v rozloženém stavu.

Další společností je společnost REX, která vznikla v roce 1991 a má také nespočet spokojených zákazníků. Společnost nabízí lavičky smrkové, dubové a modřínové. Ostatně sami se můžete přesvědčit o kvalitě za velmi příznivé ceny. Společnost nabízí prodej i samostatných bočnic laviček bez dřeva. Na Vaše přání mohou být také všechny zahradní lavičky pevně zakotveny do země.

Zpříjemněte si Váš život klidným posezením na kvalitních dřevěných lavičkách a odreagujte se od starostí každodenního života. Lavičky se hodí jak na zahradu, tak do zimních zahrad nebo kamkoli do exteriéru.

ana splhaPokud máte doma malého potomka, uděláte mu zaručeně velkou radost dětským hřištěm na Vaší zahradu. Díky hřišti se dítě zabaví a spokojeni budete jak vy, tak Vaše dítě. Výhodou je, že nemusíte nikam chodit, protože si dítě dostatečně vyhraje na Vaší zahradě.

Dětská hřiště se dají různě kombinovat s domky, skluzavkami, nebo dokonce trampolínami.

Jako příklad můžu uvést nabídku společnosti Zabavna-zahrada.cz, která nabízí kvalitní impregnaci Wolmanit, kterou získáte ke koupi produktu zdarma. Díky impregnaci není potřeba dřevo jinak udržovat. Po nějaké době je pouze nutné natřít znovu barvou a dětské hřiště vydrží hezké několik let. Vhodné natírací barvy jsou PinnuColor. Hřiště jsou vyrobeny z nejkvalitnějších kusů dřeva. I celková konstrukce je vyrobena velmi kvalitně tak, aby nedošlo k prasknutí.

K nabídce hřišť je možné zakoupit si i různé druhy pískovišť nebo skluzavek.

ana v tubusuDalší skvělou společností, která nabízí hřiště je společnost Tomovy parky s.r.o. Tato společnost je největším českým výrobcem dětských hřišť. Díky kvalitní práci a zdokonalování produktů jde u mnoha spokojených zákazníků o opravdu velmi oblíbený obchod. Pokud si zakoupíte výrobek, společnost Vám i nadále nabízí své služby jako je údržba a provoz dětského hřiště. Všechny produkty jsou ručně zpracované dle přání zákazníka. Sortiment momentálně nabízí několik set námětů, ze kterých si můžete vybrat a zkombinovat je podle svých představ.

Při výběru hřiště pro Vaše dítě je nutné vybrat si opravdu kvalitní výrobek, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti. Další nutností je natírat konstrukci kvalitní barvou a impregnací, aby životnost a krásný vzhled vydržel co nejdéle.

Dřevo jako obnovitelný přírodní zdroj se opět stává velmi oblíbené pro výrobu nábytku či vybavení domácností, dílen a dokonce i při vybavování budov státní sféry, zahrad a opět i při výstavbě domů.

Dřevo rozdělujeme do několika kategorií:

Základní podmínkou je hustota dřeva. Vyjadřuje se v kg/m³ a dřeva s vyskou hustotou jsou vyznačována jako těžká, s nízkou jako lehká. Hodnota určující hustotu nezáleží jenom na druhu stromu, ale také na podmínkách kde strom rost a na vlhkosti okolí.

Dřevo jehličnanů – smrk, borovice, tis, modřín, jalovec

Dřevo listnatých stromů

–dub, akát, jilm, kaštanovník, jasan (mají kruhovitě pórovitou stavbu dřeva )
–buk, olše, lípa, bříza, hrušeň, platan (mají roztroušeně pórovitou stavbu dřeva)
–ořešák, švestka (mají polokruhovitou stavbu dřeva)

O ceně dřeva rozhoduje hlavně jeho kvalita, země původu a jeho vzhled, třeba sukovitost a barva.

Velký význam má také samotné zpracování dřeva. Řezivo potřebné pro výrobu či další zpracování při výrobě nábytku se připravuje rozřezáním kulatiny podélně na pásové pile.

Takto připravené řezivo je vhodné k dalšímu zpracování, které si většinou provádí přímo sám truhlář. Existují i specializované firmy, které se zabývají výrobou desek a základních tvarů pro určité zakázky. Většinou jde ovšem o zakázky od velkovýrobců.

Ne každé dřevo se hodí pro výrobu do interiéru. Velmi praktické uplatnění najde dřevo i při výrobě venkovních výrobků jako jsou pergoly, zahradní nábytek. Stále je neocenitelným materiálem pro výrobu krovů a dalších stavebních prvků.

Vzniklý odpad při zpracování dřeva jako jsou piliny a třísky, se opět zpracovává. Je slisován a dále využit jako topný materiál (brikety). V dnešní době velmi ceněn pro jeho ekologii a obnovitelnost.