rychle rostouci dreviny topolV dnešním článku se zaměříme na rychle rostoucí dřeviny (RRD). Do této kategorie řadíme vrby, ale především japonské topoly, se kterými mají výborné výsledky i malopěstitelé. Deklarované přírůstky jsou něco kolem 2 metrů za rok. Pokud se ale o plantáž správně staráte, výjimkou nejsou ani přírůstky kolem třech metrů.

Dřevo nebo štěpka?

Když už se rozhodnete pro plantáž RRD, měli byste si v prvé řadě rozmyslet, zda chcete porost využít na štěpku nebo na palivové dřevo. Na štěpku můžete plantáž vytěžit klidně za 2-3 roky. Pokud chcete palivové krbové dřevo, pak počítejte, že kmínky musí být silnější a to potrvá asi 5-6 let.

Co se výnosnosti týče, tak odhady jsou buď 50-70tun štěpky z 1 hektaru po třech letech nebo 300-500m3 z 1ha po pěti letech ve dřevě.

Když budete zakládat políčko, je vždy dobré býti připraven. Tedy nesázet na louce (i když i to je možné). Tráva a plevel odebírá zasazeným řízkům vodu a živiny. Vždy je lepší políčko předem připravit. Tedy na podzim zrýt a na jaře uvláčet a sázet klidně i do černé folie či netkané textilie, která také zabrání prorůstání plevelu.

Pak už RRD nebrání nic v růstu a po olistění se mezi řádky ani trávě a plevelu nedaří. V následujících letech je tedy políčko bezúdržbové. Velmi potěšující také je, že po vytěžení pařezy znovu obrostou, což znamená, že odpadá sázení. Vytěžit a nechat znovu narůst můžete až pětkrát. Pak už se doporučuje zbavit se pařezů a nasázet nové řízky ve stávající cestičce, tedy políčko posunout.

Leave a Reply