?> ?> ?>

Dřevěná schodiště

Posted by: admin in Masiv, Podlahy No Comments »

drevene tocite schodisteDřevěná schodiště jsou ideální jak do domu, tak do chalupy nebo jakéhokoli jiného interiéru. Nejčastěji se vyrábějí z borovice a smrku. Pokud ale budete mít schodiště na vysoce frekventovaném místě a čekáte od něj dlouhou životnost, pořiďte si spíše schodiště z buku, dubu nebo javoru.

Když si vyberete druh dřeva, ze kterého chcete schodiště mít, určitě Vás také bude zajímat cena. Předběžná cena se bude řídit podle hrubého nákresu. Konečné zaměření a podle toho i celková cena se ale odvíjí od přesného zaměření, které se musí samozřejmě provést přímo na místě.

Na zábradlí kolem schodiště stačí dřevo smrkové, protože zábradlí není nijak moc zatěžované. Na zakončení hlavních sloupků si můžete vybrat hlavice různých tvarů. V nabídce jsou sloupky soustružené, které se vypadají velmi elegantně. Jako další je možné vybrat si z hranatých nebo trojúhelníkových hlavic. Ty působí opravdu hezky a hodí se do moderních interiérů.

Zábradlí nám zajišťuje bezpečnost, a proto je minimální rozestup daný a je díky dětem pevně stanoven na 12 cm. O tom, jaký sklon a šíři bude mít schodiště, ale rozhodujete vy. Pokud byste si nevěděli rady i s dalšími rozměry, zeptejte se. Odborníci Vám určitě poradí.

Musíte počítat s tím, že po schodech se budou osoby pohybovat v obou směrech a budou se míjet. Proto by měly být rozměry schodiště dostatečně velké.

Barvu dřeva si nevybírejte podle typu dřeviny

Surové dřevo vypadá vždy jinak, než po úpravě. Hezky vypadá například dřevo upravené mořením nebo pařením. Nakonec se používají různé laky. Můžete si vybrat lak lesklý, polomatný nebo úplně matný. Lak je pro dřevo dobrý nejen kvůli vzhledu, ale hlavně ho chrání proti odření i pronikání vlhkosti.

drevene parketyPokud se rozhodnete dát si jako podlahovou krytinu parkety, určitě zvažte všechny možnosti, než parkety pořídíte. Uvědomte si, že opravdu kvalitní a masivní parkety Vám vydrží po několik generací. V dnešní době se stále více lidí opět vrací k výběru přírodních materiálů. A proč taky ne? Vždyť přirozená krása je stejně nejhezčí a navíc se Vám neokouká tak, jako moderní materiály. Navíc dřevo je opravdu poctivý kvalitní materiál. Parkety Vám Váš domov zútulní a vytvoří neobyčejnou atmosféru. Dřevo domů také přinese kousek přírody.

Parkety se dělají ze dřeva dubového, bukového, jasanového, nebo z exotických dřevin. Materiál vybírejte podle toho, jaký účel má podlaha splnit. Každá dřevina má své specifické vlastnosti. Nejčastěji se používá dřevo dubové, protože je tvrdé, odolné a tudíž opravdu kvalitní.

Exotické dřeviny zase splní očekávání i těm nejnáročnějším klientům. Jelikož tyto dřeviny pocházejí z nejrůznějších tropických oblastí tak mají krásnou barevnou kresbu a různé barvy. Proto si určitě vyberete odstín, který se bude hodit právě do Vašeho domu, či bytu. Kromě krásného vzhledu jsou parkety z exotických dřevin také velmi tvrdé, pevné a vyznačují se dlouhou životností.  Nejoblíbenější dřevina je merbau. Má nízký stupeň sesychání a je odolná proti nepříznivým vlivům, houbám a také hmyzu. Další exotické dřeviny, které si můžeme uvést jako příklad, jsou teak, bambus, zebrano, ovanul, iroko nebo wenge.

Největší předností dřevěných podlah je určitě jejich dlouhá, v podstatě neomezená životnost. Životnost je ale samozřejmě ovlivněna tím, jak se budete později o podlahu starat. Parkety ale můžete několikrát brousit a znova lakovat a jejich vzhled bude zase jako nový.

Vzhledem k tomu, že je povrch hladký, snadno se podlaha udržuje. Čemu byste se ale měli vyhnout je namáčení podlahy.  Dřevo lehce přijme vlhkost a mohlo by snadno dojít ke změnám tvaru dřeva.

Návrat k přírodě a moci si ji odnést i trochu domů, chce v dnešní uspěchané době většina z nás. Díky tomuto se opět vrací do módy klasické dřevěné podlahy z masivu. Pro výrobu těchto podlah se používá dřevo listnatých i jehličnatých stromů.  Je možné samozřejmě sehnat i podlahy z mahagonu a jiných vzácných dřevin ale proč nepoužít dřevo, které je nám blízké. Vždyť 1/3 našeho území zabírají právě lesy. Jde tedy o dostupný a obnovitelný materiál.

Dřevěná podlaha má několik specifik a velmi mnoho výhod

drevena podlahaPodlahy z masivu jsou vždy originální díky struktuře dřeva a letokruhům z použitých stromů. A vady v podobě suků a dalších odchylek na struktuře dřeva je vlastně jeho velkou předností, jelikož nikdy nebude jakákoliv sestavená podlaha úplně stejná. Podlaha z masivu má i skvělé izolační vlastnosti a díky jeho struktuře a přírodní měkkosti má snížený kročejový hluk. Navíc přinese do vašeho domu vůni dřeva a lesa.

Dřevěnou podlahu z masivu lze instalovat na jakýkoliv povrch, ovšem je třeba ho před pokládkou co nejvíce vyrovnat. Lze ji také položit i na teplovodní podlahové vytápění, ovšem to vždy po dohodě s prodejcem. Dřevo je totiž, jak již bylo řečeno, velmi dobrý izolant.

Podlahu lze položit do jakékoliv místnosti, ovšem jelikož jde o přírodninu náchylnou na vlhkost, není určitě vhodné ji použít do koupelen. Na druhou stranu jde o podlahu antialergickou, takže je velmi vhodná třeba do dětských pokojů.

Na povrchové ošetření se používají laky a oleje. Vždy se ale informujte, zda je vše dostatečně testováno. Touto povrchovou úpravou se životnost použitého dřeva a tím i podlahy dá prodloužit a díky možnosti renovace udělat podlahu v okamžiku jako novou.podlahy masiv

Někteří mohou namítat, že je dřevěná podlaha z masivu drahá. Ano je to tak, ale s porovnáním jejich kvalit a dlouhé životnosti, je cena velmi relevantní.

Estetické plovoucí podlahy

Posted by: admin in Podlahy 2 Comments »

drevena plovouci podlahaPlovoucí podlahy se standardně, pokud neuvažujeme moderní materiály, dělí na dřevěné a laminátové. U obou druhů plovoucích podlah lze nalézt dekor dřeva. Ovšem je možné je pořídit i v různých odstínech a díky pravidelnosti dekoru se hodí nejen do moderních domů a bytů.

Rozdíl dřevěné plovoucí podlahy od laminátové je v tom, že dřevěná je sestavena z několika vrstev masivního dřeva z čehož vrchní dekorovaná vrstva je dřevo nejtvrdší, u laminátové podlahy je vrchní vrstva tvořena nelámavou pryskyřicí s dekoračním papírem.

Princip plovoucí podlahy je ve způsobu pokládky. Podlaha není pevně upevněna k podkladu a ve většině případů jsou desky plovoucí podlahy k sobě upevněny na principu zámku (pero/drážka). Díky tomuto způsobu pokládky není problém při mechanickém poškození podlahu rozebrat a poškozený díl vyjmout a nahradit novým.

Plovoucí podlahy jsou v současné době nejrozšířenější podlahovou krytinou a je možno ji sehnat ve velké škále dekorů, reliéfech a barvách. Díky cenové dostupnosti a variabilitě je velmi atraktivní možností pro kvalitní podlahu.  Plovoucí podlahy jsou také díky povrchové úpravě velmi nenáročné na údržbu, ocení ji také alergici, jelikož se v ní nedrží roztoči oproti kobercům.

Mají i své nevýhody

Jelikož jde o sestavení lamely z několika vrstev, nemá vysoké izolační vlastnosti, a tak jde o pocitově chladnější podlahy. Izolační vlastnosti a kráčejový hluk se při pokládce vyrovnává PE folií a pěnovou podložkou vždy na rovný povrch. Plovoucí podlaha lze položit i na podlahové teplovodní vytápění ovšem s výjimkou elektrického vytápění a za dodržení podmínek dle instrukcí, které vám poskytne prodejce podlah.

Plovoucí podlahy je nevhodné pokládat do vlhkých prostor, jako jsou sklepy či koupelny. Lamely plovoucí podlahy jsou totiž velmi náchylné na vlhkost. Při styku s vlhkostí či větším množstvím vody se lehce kroutí a do původního stavu už lamely nelze vrátit a je nutno je vyměnit.

Ovšem výhody a nízké finanční náklady jsou velkým plusem při volbě a pořízení podlahové krytiny.