V dnešním článku se zaměříme na dřevěné terasy, které jsou čím dál oblíbenější. Péče o ně pak samozřejmě záleží na zvoleném druhu dřeva. Existují totiž i téměř bezúdržbové varianty. Příkladem může být terasa ze sibiřského modřínu, který se opravdu nemusí ani olejovat. Ovšem cena za takovou terasu je pro mnohé z nás nad finanční možnosti. Pokud tedy budeme brát v úvahu jiná kvalitní, ovšem levnější dřeva, pak s údržbou počítat jednoduše musíme.

Aby naše terasa vypadala jako nová po dlouhou dobu, musíme zabránit jejímu stárnutí vlivem povětrnostních vlivů. Terasová prkna se totiž vlivem deště, mrazů i přesušení v letním období mohou začít kroutit, praskat nebo ztrácet žádané přirozené zbarvení. Mechanické poškození a nerovný povrch pak nahrává usazování nečistot, což je nejen nevzhledné, ale také neekologické. Usazeniny mohou podporovat bujení plísní, hub a dokonce i mechů. Právě to je důvod, proč je dobré dvakrát ročně použít přírodní terasové oleje.

Vybíráme terasový olej

Olej na terasu použijeme v době, kdy je terasa zcela suchá a zároveň nehrozí přímé sluneční záření. Vždy se snažíme olej rozetřít rovnoměrně, v tenké vrstvě tak, aby se všechen olej dokázal „vsáknout“. Postup je shodný jak pro bezbarvé oleje, tak pro jakékoliv tónování terasy. Prkna tedy musí být nejen suchá, ale v prvé řadě hlavně čistá.

Velmi oblíbenými jsou oleje Osmo z čistě přírodních surovin. Třebaže výrobce deklaruje krásu dřevěné terasy a jiných venkovních dřevěných prvků po mnoho let, vždy se doporučuje použít olej vždy na jaře a na podzim, tedy dvakrát za rok. Jak již bylo řečeno, zabráníte tak rozvoji houbových i plísňových organizmů.

Vybíráme palubky

Posted by: admin in Masiv 1 Comment »

drevene palubkyNapadlo vás umístit si do bytu palubky? Palubky se hodí zejména pro konečnou úpravu interiéru nebo také exteriéru. Palubky také můžete využít při výrobě dvířek u kuchyňské linky.

Palubky jsou vyráběny z kvalitního masivního dřeva. Použít se dají do interiéru ale dokonce i do exteriéru. Využití pro ně můžete najít při obkládání stropů nebo stěn. V exteriéru je můžete nalézt na podbití, fasádě, plotě nebo i na štítech domů.

Ošetřování palubek

Palubky je potřeba ošetřovat nátěrem abyste je chránili před různými povětrnostními vlivy. Velice účinnými nátěry jsou laky na syntetické a vodní bázi. Použít se dají také i oleje a vosky. Před tím než se rozhodnete pro nátěr, je dobré palubky nechat asi tak týden ležet v místnosti tak, aby si zvykli na okolní vlhkost. Pokud jste se rozhodli palubky umístit do dřevostavby je také dobré palubky ošetřit proti plísním nebo různým škůdcům.

Kvalitní palubky nabízí mnoho firem, kvalitní palubky naleznete například u firmy palubky Knedlík. Na výběr máte z několika rozměrů a také z velkého množství všech možných materiálů. Podle toho, jaký materiál a rozměr si vyberete, se také samozřejmě bude odvíjet i vaše cena.

Jak palubky přidělat?

Palubky se většinou přidělávají k podkladovým latím ze dřeva. K těmto podkladovým latím se poté nejčastěji palubky přidělávají pomocí kolářského hřebíku a to může probíhat buď skrz palubku ale je možná i druhá možnost a to přes pero šikmo do podkladu. Přikotvit palubky můžete pomocí vrtů se zapuštěnou hlavou nebo také sponek profilu. V dnešní době jsou nejvíce užívány speciální sponky, díky kterým se nenaruší struktura, a sponky nebudou vidět.

Dřevěná schodiště

Posted by: admin in Masiv, Podlahy No Comments »

drevene tocite schodisteDřevěná schodiště jsou ideální jak do domu, tak do chalupy nebo jakéhokoli jiného interiéru. Nejčastěji se vyrábějí z borovice a smrku. Pokud ale budete mít schodiště na vysoce frekventovaném místě a čekáte od něj dlouhou životnost, pořiďte si spíše schodiště z buku, dubu nebo javoru.

Když si vyberete druh dřeva, ze kterého chcete schodiště mít, určitě Vás také bude zajímat cena. Předběžná cena se bude řídit podle hrubého nákresu. Konečné zaměření a podle toho i celková cena se ale odvíjí od přesného zaměření, které se musí samozřejmě provést přímo na místě.

Na zábradlí kolem schodiště stačí dřevo smrkové, protože zábradlí není nijak moc zatěžované. Na zakončení hlavních sloupků si můžete vybrat hlavice různých tvarů. V nabídce jsou sloupky soustružené, které se vypadají velmi elegantně. Jako další je možné vybrat si z hranatých nebo trojúhelníkových hlavic. Ty působí opravdu hezky a hodí se do moderních interiérů.

Zábradlí nám zajišťuje bezpečnost, a proto je minimální rozestup daný a je díky dětem pevně stanoven na 12 cm. O tom, jaký sklon a šíři bude mít schodiště, ale rozhodujete vy. Pokud byste si nevěděli rady i s dalšími rozměry, zeptejte se. Odborníci Vám určitě poradí.

Musíte počítat s tím, že po schodech se budou osoby pohybovat v obou směrech a budou se míjet. Proto by měly být rozměry schodiště dostatečně velké.

Barvu dřeva si nevybírejte podle typu dřeviny

Surové dřevo vypadá vždy jinak, než po úpravě. Hezky vypadá například dřevo upravené mořením nebo pařením. Nakonec se používají různé laky. Můžete si vybrat lak lesklý, polomatný nebo úplně matný. Lak je pro dřevo dobrý nejen kvůli vzhledu, ale hlavně ho chrání proti odření i pronikání vlhkosti.

drevene parketyPokud se rozhodnete dát si jako podlahovou krytinu parkety, určitě zvažte všechny možnosti, než parkety pořídíte. Uvědomte si, že opravdu kvalitní a masivní parkety Vám vydrží po několik generací. V dnešní době se stále více lidí opět vrací k výběru přírodních materiálů. A proč taky ne? Vždyť přirozená krása je stejně nejhezčí a navíc se Vám neokouká tak, jako moderní materiály. Navíc dřevo je opravdu poctivý kvalitní materiál. Parkety Vám Váš domov zútulní a vytvoří neobyčejnou atmosféru. Dřevo domů také přinese kousek přírody.

Parkety se dělají ze dřeva dubového, bukového, jasanového, nebo z exotických dřevin. Materiál vybírejte podle toho, jaký účel má podlaha splnit. Každá dřevina má své specifické vlastnosti. Nejčastěji se používá dřevo dubové, protože je tvrdé, odolné a tudíž opravdu kvalitní.

Exotické dřeviny zase splní očekávání i těm nejnáročnějším klientům. Jelikož tyto dřeviny pocházejí z nejrůznějších tropických oblastí tak mají krásnou barevnou kresbu a různé barvy. Proto si určitě vyberete odstín, který se bude hodit právě do Vašeho domu, či bytu. Kromě krásného vzhledu jsou parkety z exotických dřevin také velmi tvrdé, pevné a vyznačují se dlouhou životností.  Nejoblíbenější dřevina je merbau. Má nízký stupeň sesychání a je odolná proti nepříznivým vlivům, houbám a také hmyzu. Další exotické dřeviny, které si můžeme uvést jako příklad, jsou teak, bambus, zebrano, ovanul, iroko nebo wenge.

Největší předností dřevěných podlah je určitě jejich dlouhá, v podstatě neomezená životnost. Životnost je ale samozřejmě ovlivněna tím, jak se budete později o podlahu starat. Parkety ale můžete několikrát brousit a znova lakovat a jejich vzhled bude zase jako nový.

Vzhledem k tomu, že je povrch hladký, snadno se podlaha udržuje. Čemu byste se ale měli vyhnout je namáčení podlahy.  Dřevo lehce přijme vlhkost a mohlo by snadno dojít ke změnám tvaru dřeva.

Pokud jste se rozhodli koupit si dřevěnou lavičku na Vaší zahradu, měli byste se při výběru zaměřit na spoustu věcí. Důležitým kritériem je určitě materiál a jako další by Vás měla zajímat i celková konstrukce lavičky. Také je dobré, když si o firmě, od které jste se rozhodli si lavičku koupit, nejprve zjistíte nějaké informace. Cena nám většinou také hodně napoví, ale nezapomeňte na to, že vždy neplatí pravidlo čím dražší, tím kvalitnější. Nemusí tomu vždy tak být.

Jednou z firem, kterou si můžeme uvést jako příklad je LUXIT4you, která byla založena v roce 2010. Tato firma není na trhu zas tak dlouho, ale nejlepší zárukou kvality jsou spokojení zákazníci.

Nabídka je velice pestrá

drevene lavickyMůžete si vybrat z mnoha druhů materiálů a vzhledů. Určitě zde najdete lavičku, která plně uspokojí Vaše požadavky, ať už se týkají náročnosti na materiál, barvu, nebo pohodlí. Společnost je připravena i na Vaše individuální potřeby a bude se určitě snažit Vám vyhovět. Lavičky jsou většinou dodávané v rozloženém stavu.

Další společností je společnost REX, která vznikla v roce 1991 a má také nespočet spokojených zákazníků. Společnost nabízí lavičky smrkové, dubové a modřínové. Ostatně sami se můžete přesvědčit o kvalitě za velmi příznivé ceny. Společnost nabízí prodej i samostatných bočnic laviček bez dřeva. Na Vaše přání mohou být také všechny zahradní lavičky pevně zakotveny do země.

Zpříjemněte si Váš život klidným posezením na kvalitních dřevěných lavičkách a odreagujte se od starostí každodenního života. Lavičky se hodí jak na zahradu, tak do zimních zahrad nebo kamkoli do exteriéru.

ana splhaPokud máte doma malého potomka, uděláte mu zaručeně velkou radost dětským hřištěm na Vaší zahradu. Díky hřišti se dítě zabaví a spokojeni budete jak vy, tak Vaše dítě. Výhodou je, že nemusíte nikam chodit, protože si dítě dostatečně vyhraje na Vaší zahradě.

Dětská hřiště se dají různě kombinovat s domky, skluzavkami, nebo dokonce trampolínami.

Jako příklad můžu uvést nabídku společnosti Zabavna-zahrada.cz, která nabízí kvalitní impregnaci Wolmanit, kterou získáte ke koupi produktu zdarma. Díky impregnaci není potřeba dřevo jinak udržovat. Po nějaké době je pouze nutné natřít znovu barvou a dětské hřiště vydrží hezké několik let. Vhodné natírací barvy jsou PinnuColor. Hřiště jsou vyrobeny z nejkvalitnějších kusů dřeva. I celková konstrukce je vyrobena velmi kvalitně tak, aby nedošlo k prasknutí.

K nabídce hřišť je možné zakoupit si i různé druhy pískovišť nebo skluzavek.

ana v tubusuDalší skvělou společností, která nabízí hřiště je společnost Tomovy parky s.r.o. Tato společnost je největším českým výrobcem dětských hřišť. Díky kvalitní práci a zdokonalování produktů jde u mnoha spokojených zákazníků o opravdu velmi oblíbený obchod. Pokud si zakoupíte výrobek, společnost Vám i nadále nabízí své služby jako je údržba a provoz dětského hřiště. Všechny produkty jsou ručně zpracované dle přání zákazníka. Sortiment momentálně nabízí několik set námětů, ze kterých si můžete vybrat a zkombinovat je podle svých představ.

Při výběru hřiště pro Vaše dítě je nutné vybrat si opravdu kvalitní výrobek, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti. Další nutností je natírat konstrukci kvalitní barvou a impregnací, aby životnost a krásný vzhled vydržel co nejdéle.

Návrat k přírodě a moci si ji odnést i trochu domů, chce v dnešní uspěchané době většina z nás. Díky tomuto se opět vrací do módy klasické dřevěné podlahy z masivu. Pro výrobu těchto podlah se používá dřevo listnatých i jehličnatých stromů.  Je možné samozřejmě sehnat i podlahy z mahagonu a jiných vzácných dřevin ale proč nepoužít dřevo, které je nám blízké. Vždyť 1/3 našeho území zabírají právě lesy. Jde tedy o dostupný a obnovitelný materiál.

Dřevěná podlaha má několik specifik a velmi mnoho výhod

drevena podlahaPodlahy z masivu jsou vždy originální díky struktuře dřeva a letokruhům z použitých stromů. A vady v podobě suků a dalších odchylek na struktuře dřeva je vlastně jeho velkou předností, jelikož nikdy nebude jakákoliv sestavená podlaha úplně stejná. Podlaha z masivu má i skvělé izolační vlastnosti a díky jeho struktuře a přírodní měkkosti má snížený kročejový hluk. Navíc přinese do vašeho domu vůni dřeva a lesa.

Dřevěnou podlahu z masivu lze instalovat na jakýkoliv povrch, ovšem je třeba ho před pokládkou co nejvíce vyrovnat. Lze ji také položit i na teplovodní podlahové vytápění, ovšem to vždy po dohodě s prodejcem. Dřevo je totiž, jak již bylo řečeno, velmi dobrý izolant.

Podlahu lze položit do jakékoliv místnosti, ovšem jelikož jde o přírodninu náchylnou na vlhkost, není určitě vhodné ji použít do koupelen. Na druhou stranu jde o podlahu antialergickou, takže je velmi vhodná třeba do dětských pokojů.

Na povrchové ošetření se používají laky a oleje. Vždy se ale informujte, zda je vše dostatečně testováno. Touto povrchovou úpravou se životnost použitého dřeva a tím i podlahy dá prodloužit a díky možnosti renovace udělat podlahu v okamžiku jako novou.podlahy masiv

Někteří mohou namítat, že je dřevěná podlaha z masivu drahá. Ano je to tak, ale s porovnáním jejich kvalit a dlouhé životnosti, je cena velmi relevantní.

Nábytek z masivu

Posted by: admin in Masiv, Nábytek 2 Comments »

Nábytkem z masivu je označován ten, který je vyroben z opracované dřevěné desky. Vyznačuje se svou pevností a také i vyšší váhou oproti nábytku z lamina či dalších materiálů. Přestože jde o přírodní lehce obnovitelní a ekologický materiál, jeho cena nepatří mezi nejnižší. A však i přesto se stává stále oblíbenější. Pro výrobu nábytku z masivu se používá dřevo stromů s tvrdším dřevem a vyšší hustotou a tak vyrobený nábytek má delší životnost než nábytek z ostatních materiálů. Při jeho výrobě je minimálně zatíženo životní prostředí a tak velmi prospívá ekologickému rozvoji.

Nábytek z masivu je zcela přírodní a neobsahuje žádné jiné látky a tak vám provoní byt svou charakteristickou vůní, vůní čistého dřeva a lesa.

Jako povrchová úprava se používá lakování, ošetření olejem či voskem. Nábytek ošetřený voskem či olejem má své výhody. Je antistatický a tak odpuzuje prach a špínu. Ovšem vyžaduje také řádnou péči. Nejlépe uděláte, pokud budete používat čisticí prostředky doporučené od výrobce a však je možno použít i jakékoliv jiné určené pro masivní nábytek. Je také vhodné pravidelně 1x měsíčně nábytek leštit olejem či voskem. Udržíte tak jeho lesk a hladký povrch, který se Vám bude lépe udržovat v čistotě.

Při mechanickém poškození nábytku lze menší rýhy opravit doma použitím korekčních tyčinek nebo vyrovnáním povrchu napařovací žehličkou. To chce ovšem trochu trpělivosti. Pokud ale máte nábytek lakovaný péče o něj je stejná a však pokud dojde k jeho poškození je nutná renovace od truhláře.

Z masivu lze pořídit krásný a funkční nábytek jako jsou postele, skříně či stoly, ale do velké obliby se opět dostávají klasické dřevěné podlahové krytiny.